Ole Ditlev Nielsen
Forfatter og foredragsholder
Skriv din livsfortælling – om erindring, mening og de historier, vi lever af
Vi er alle sammen fortællinger. De historier, vi fortæller om vores eget liv, former den måde, vi forstår os selv og vores plads i verden. Men mange mennesker bærer rundt på historier, de aldrig har skrevet ned – og med dem en risiko for, at vigtige erfaringer og erindringer går tabt.
I dette foredrag inviterer Ole Ditlev Nielsen tilhørerne til at gå i gang med at skrive deres egen livsfortælling. Ikke som et stort projekt, men som en praksis: at sætte sig ned med en kop kaffe og lade erindringerne finde vej til papiret, ét kapitel ad gangen.
Med udgangspunkt i sin kommende bog Skriv, sådan bliver du forfatter, sine rejseerindringer Det fremmede og det kendte samt mange års erfaring som skrivende menneske giver Ole konkrete idéer til, hvordan man kommer i gang, holder fast og finder glæde i processen. Undervejs kan der indlægges korte skriveøvelser, så deltagerne selv mærker, hvad det vil sige at skrive sig frem til en erindring.
Foredraget er særligt relevant for den, der gerne vil give sine livshistorier videre til børn og børnebørn – eller simpelthen forstå sit eget liv bedre ved at skrive om det.
Emner: